The Merge — najważniejsza aktualizacja sieci Ethereum — w pigułce

Iweta Laskowska
7 min readSep 8, 2022

--

Najważniejszy upgrade sieci Ethereum zbliża się wielkimi krokami. Poniżej znajdziecie zestawienie najistotniejszych informacji dotyczących tego wydarzenia.

https://wenmerge.com/
  1. Czym jest Ethereum?

Druga największa pod względem kapitalizacji rynkowej kryptowaluta, stworzona przez Vitalika Buterina w 2015 roku. Ethereum to nie tylko sieć platności — powstała przede wszystkim w celu tworzenia smart kontraktów oraz zdecentralizowanych aplikacji — w skrócie Dapps.

2. Czym jest The Merge?

Nazwą aktualizacji sieci Ethereum, na którą społeczność czekała aż 7 lat!
The Merge to wydarzenie, którego rezultatem będzie zmiana konsensusu* sieci Ethereum z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS). W ten sposób zostanie zmieniony sposób potwierdzania transakcji w blockchainie Ethereum — nastąpi wymiana górników na rzecz walidatorów.

*W zdecentralizowanej sieci blockchain, która nie posiada centralnego organu nadzorującego, to uczestnicy weryfikują poprawność transakcji. Porozumienie na temat aktualnego stanu sieci to konsensus.

The Merge to jedna z wielu aktualizacji przewidzianych na sieci Ethereum.

https://twitter.com/VitalikButerin/status/1466411377107558402?s=20

3. W jaki sposób nastąpi zamiana konsensusu z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS)?

Zamiana nastąpi poprzez połączenie (en. merge) dwóch niezależnych chainów — głównej sieci Ethereum z łańcuchem o nazwie Beacon Chain.

Beacon Chain (https://beaconcha.in/) to blockchain równoległy, aktywowany w grudniu 2020 roku, którego jedynym zadaniem jest przetestowanie nowego algorytm konsensusu Proof-of-Stake (PoS). Nie są na nim wykonywane żadne transakcje, więc w rzeczywistości walidatorzy na Beacon Chain zamykają puste bloki!

Z racji tego, że Beacon Chain nie zawiera informacji w blokach, możliwe jest jego przyłączenie do głównej sieci Ethereum — Ethereum Minnet.

https://ethereum.org/en/upgrades/merge/

Aby zmotywować górników do porzucenia kopania sieci i zapobiec ewentualnym forkom, czyli rozgałęzieniu sieci, przewidziane zostało zrzucenie bomby trudności (en. difficulty bomb), która znacznie utrudni kopanie bloków. Trudność (en. difficulty) kontroluje ilość obliczeń wymaganych do zamknięcia bloku w PoW. W ten sposób zmniejszamy prawdopodobieństwo powstania dwóch łańcuchów — łańcucha PoW oraz PoS.

4. Dlaczego potrzebujemy aktualizacji systemu?

Od momentu powstania Ethereum (2015 rok), twórca sieci Vitalik Buterin komunikował chęć zmiany konsensusu z PoW na PoS m.in. ze względu na dużą konsumpcję energii przez algorytm konesensusu PoW.

PoS zabezpiecza sieć wykorzystując kapitał, nie energię, w ten sposób odpowiadając na większość zarzutów wobec kryptowalut.

https://consensys.net/knowledge-base/the-merge/

Początkowo upgrade przewidywano na 9–12 miesięcy od momentu powstania Ethereum. Lata researchu, budowania roadmapów i testowania opóźniły aktualizację o 7 lat.

The Merge zostało przetestowane na wszystkich publicznych testnetach* sieci Ethereum:

  • Ropsten 8.06
  • Sepolia 6.07
  • Goerli 10.08

*Testnet to klon głównej sieci. Bezpieczna przestrzeń, który umożliwia wykonywanie operacji bez konsekwencji na głównym chainie.

https://twitter.com/trent_vanepps/status/1567114241894748161

Wszystkie testnety pomyślnie przeszły zmianę z PoW na PoS.

5. Czy The Merge zwiększy skalowalność sieci Ethereum i zmniejszy opłaty transakcyjne?

Nie! To jedynie zmiana sposobu potwierdzania transakcji. Skalowalność systemu zostanie zwiększona w następnym upgradzie ‘The Surge’, który wprowadzi rollupy i ‘wypchnie’ większość obliczeń poza główną sieć Ethereum.

6. Kiedy nastąpi The Merge?

W blockchainie nie mówimy o datach tylko o pewnych wartościach bloku (i.e. numer bloku). W przypadku The Merge moment połączenia sieci nastąpi w momencie osiągnięcia pewnej trudności w wydobyciu bloku — Terminal Total Difficulty (TTD), o wartości 5875000000000000000000000. Gdy TTD zostanie osiągnięte lub przekroczone, PoS przejmie produkcję bloków.

Bazując na dzisiejszym stanie sieci, nastąpi to za ok 5 dni!

Data jest jedynie szacunkiem, ze względu na samoregulujące się właściwości sieci i zmieniającą się mocą obliczeniową (en. hash rate).

https://ultrasound.money/

7. Jak The Merge wpłynie na (cenę) ETH?

W tej sekcji nie zamierzam spekulować lub namawiać Was do kupna/sprzedaży kryptowaluty. Przedstawię Wam realne zmiany, które nastąpią po aktualizacji systemu.

  • The Merge zredukuje roczną podaż tokenów o 90%

Wynika to z poprawy wydajności jaką zapewnia mechanizm konsensusu Proof-of-Stake (PoS).

Dotychczasowy konsensus PoW jest kosztowny ze względu na ilość wykorzystywanej energii oraz wymaganą moc obliczeniową maszyn. Proof-of-Work zakłada, że miner, w zamian za poświęcenie swojej mocy obliczeniowej (prądu), otrzyma nowe Bitcoiny oraz opłaty transakcyjne. Wysokie wymaganie systemowe i konsumpcja energii, wzmocnione nagroda w postaci kryptowalut, dają pewność, że górnicy rzeczywiście działają na korzyść systemu.

W przypadku PoS, w celu potwierdzenia transakcji, walidatorzy zamrażają swoje środki. W zamian za ryzyko ich utraty (za działania niezgodne z warunkami sieci) osoba, która poprawnie potwierdziła transakcje, otrzymuje nagrodę w postaci opłat transakcyjnych.

Ze względu na stosunkowo tanią obsługę węzła, walidatorzy otrzymują znacznie mniejsze nagrody niż te przeznaczone dla górników.

Ilość energii wymaganej do potwierdzania transakcji przez walidatorów PoS jest porównywalna do tej, którą wykorzystujemy w czasie normalnego użytkowania komputera. PoS ma na celu zapewnienie najwyższego poziomu bezpieczeństwa blockchain przy najniższych kosztach.

Oznacza to, że transformacja z Proof-of-Work (PoW) na Proof-of-Stake (PoS) zmniejszy podaż tokenów ETH o niemal 90%.

https://ethereum.org/en/upgrades/merge/issuance/

Ze względu na fakt, że PoS eliminuje konieczność inwestowania w drogie maszyny, miejsce na ich przechowywanie oraz znacznie zmniejsza opłaty za energię elektryczną, minimalizuje bodziec sprzedażowy. Dotychczas górnicy regularnie spieniężali tokeny, aby pokryć bieżące rachunki. W przypadku PoS potwierdzanie transakcji nie wymaga dużych nakładów kapitałowych.

The Merge nie tylko zmniejszy ilość pojawiających się tokenów w obiegu, ale również zredukuje liczbę ETH wystawianych na sprzedaż, co TEORETYCZNIE może zwiększyć cenę ETH.

  • London upgrade: palenie tokenów (EIP-1559)

W sierpniu 2021 została uruchomiona aktualizacja ‘London’, która wprowadziła EIP-1559 (Ethereum Improvement Proposal).

https://ethereum.org/en/history/#london

Zgodnie z EIP-1559 każda transakcja na sieci Ethereum spala* (en. burn) opłaty transakcyjne.

*Spalanie to usuwanie ETH z obiegu, czyli zmniejszanie jego podaży. W praktyce oznacza to wysłanie części tokenów na specjalny adres, z którego nie można ich wypłacić.

Ponadto aktualizacja wprowadza kary ponoszone przez walidatorów za przebywanie offline (walidatorzy zawsze muszą być podłączeni do sieci) lub za działanie wbrew zasadom sieci.

https://github.com/ethereum/EIPs/blob/master/EIPS/eip-1559.md

Spalanie opłat, w połączeniu z ogromną redukcją emisji nagród za potwierdzenie bloku po zmianie konsensusu na Proof-of-Stake, może doprowadzić do sytuacji, w której ETH staje się walutą deflacyjną.

https://ultrasound.money/
  • Czy nastąpi rozgałęzienie sieci i dostaniemy ‘darmowe’ tokeny?

Tak istotne aktualizacje niosą ryzyko wystąpienia forka, czyli rozgałęzienia sieci. Może się okazać, że pomimo starań, górnicy wciąż będą utrzymywać sieć PoW — w tym przypadku liczba naszych tokenów zostanie podwojona.

https://www.binance.com/pl/support/announcement/205de0801a4741c98270fdea6cb06697

Jednakże, jak już pisałam, aby zmotywować górników do porzucenia kopania sieci i zapobiec ewentualnym forkom, przewidziane zostało zrzucenie bomby trudności (en. difficulty bomb), która ma sprawić, że kopanie bloków stanie się nieopłacalne.

  • Czy po połączeniu łańcuchów walidatorzy Beacon Chain będą mogli spieniężyć ETH?

Wielu inwestorów boi się masowej wyprzedaży tokenów.
Dotychczas, chcąc uczestniczyć w testowaniu PoS na Beacon Chainie, walidator musiał posiadać minimum 32 Etherów, które od 2020 roku były zablokowane na sieci Beacon Chain. Użytkownicy gromadzili nagrody za potwierdzanie bloków, lecz nie mogli ich wypłacać poza sieć.

Połączenie chainów NIE umożliwi wypłaty Etherów zablokowanych na Beacon Chainie.

Aby tego dokonać, walidatorzy będą musieli poczekać na kolejny fork, który ma nastąpić ok 6 miesięcy po The Merge.
Co więcej, w celu zapewnenia stabilności sieci, liczba wypłat zostanie ograniczona. Tylko 6 walidatorów może opuścić sieć w danej epoce (1 epoka to ok 6,4 min). Jeżeli zbyt duża liczba walidatorów będzie chciała opuścić sieć i potencjalnie ją zdestabilizować, algorytm automatycznie zmniejszy liczbę możliwych wyjść z 6 walidatorów do 4.

8. Czy musimy aktualizować swoje portfele?

To zależy. Jeżeli uruchomiliście swój węzeł, stakujecie ETH lub jesteście dostawcą infrastruktury — musicie dokonać pewnych aktualizacji. Operatorzy węzłów muszą uruchomić zarówno klienta warstwy wykonawczej, jak i warstwy konsensusu, aby pozostać w sieci podczas i po scaleniu.

Jeżeli jesteś regularnym użytkownikiem Ethereum — korzystasz z aplikacji, trzymasz ETH na giełdzie lub portfelu kryptowalutowym, nie musisz nic robić. Warto zweryfikować czy instytucja, która przechowuje nasze środki wspiera aktualizacje. Ponadto, niektóre giełdy kryptowalut zablokują możliwość wpłat i wypłat w momencie trwania aktualizacji sieci.

https://www.binance.com/pl/support/announcement/205de0801a4741c98270fdea6cb06697

--

--

Iweta Laskowska

ig: @iweta.web3 | Nowy kurs video na stronie Videopoint! 'Blockchain i kryptowaluty od podstaw'